معرفی سیستم کرتین وال و شیوه ی اجرای آن

نمای کرتین وال یونیتایز ، دیتیل های کرتین وال ، دتایل کرتین وال dwg ، مجری کرتین وال ، نصاب کرتین وال ، معایب کرتین وال، تولید کننده کرتین وال، نمای شیشه ای

 

نمای کرتین وال به نمایی گفته می شود که ساختمان را در جهت قائم محصور کرده و به غیر از وزن مربوط به خود، تحمل فشار هیچ نوع باری را ندارد. طراحی این نوع از نمای شیشه ای به دلیل کمک به اسکلت ساختمان و سازه ی آن و جهت تحمل بارهای وارده به ساختمان نمی باشد.

 

انواع سیستم کرتین وال


کرتین وال استیک یا لامل (Stick)
بیشتر سیستم های کرتین وال استیک که در ایران به لامل معروف می باشند توسط قطعات بلندی (که به آن چوب گفته می شود) بین کف به صورت عمودی و بین اعضای عمودی به صورت افقی نصب می شوند. عناصر قاب می توانند در محل تولید ساخته شوند، اما نصب و لعاب آن معمولاً در محل اجرای کار انجام می شود.

 

کرتین وال نردبانی (Ladder)
این سیستم بسیار شبیه به سیستم کرتین وال استیک بوده و دارای جرزهایی است که می توانند تقسیم شوند و سپس به هم چسبیده یا پیچ خورده و متشکل از نیم جعبه و صفحه باشند. این امر موجب می شود بخش هایی از کرتین وال در محل تولید ساخته شوند و به طور موثری زمان صرف شده برای نصب سیستم در سایت را کاهش دهند. معایب استفاده از چنین سیستمی، کاهش عملکرد ساختاری و خطوط اتصال قابل مشاهده در طول هر جرز می باشد.


کرتین وال یونیتایز (Unitized)
کرتین وال یونیتایز از واحدهای شیشه ای تشکیل شده و مستلزم ساخت در کارخانه و مونتاژ پانل ها است. این واحدهای تکمیل شده روی سازه ساختمان نصب می شوند. نمای کرتین وال یونیتایز دارای مزایایی مانند سرعت بالا، هزینه ی نصب پایین تر و کنترل کیفیت در یک محیط کنترل شده از لحاظ آب و هوایی می باشد.

 

کرتین وال rainscreen
ویژگی مشترک در فناوری کرتین وال، موجب تعادل فشار هوا بین خارج و داخل rainscreen و مانع از نفوذ آب به داخل ساختمان می شود. به عنوان مثال، شیشه ای بین واشر داخلی و خارجی قرار می گیرد. تهویه ی لعاب در قسمت بیرونی انجام می شود به طوری که فشار به طرف های داخلی و خارجی واشر خارجی یکسان باشد. هنگامی که فشار بر روی این واشر برابر است، نمی توان آب را از طریق اتصالات یا نقص در واشر خارج کرد.

کرتین وال از جنس استنلس استیل نیازی به پوشش ندارند و بر خلاف مصالح تراشیده، سطوح برجسته، ظاهر اصلی خود را به طور نامحدود بدون تمیز کردن و یا نگهداری حفظ می کنند. برخی از سطوح استیل ضد زنگ مخصوص بافت مایع ضد آب هستند و در مقابل آلاینده های ناشی از هوا و باران مقاومت می کنند. این امر در جنوب غربی آمریکا و در خاورمیانه برای جلوگیری از گرد و غبار و همچنین جلوگیری از لکه های دود در مناطق آلوده شهری بسیار با ارزش می باشد.

 

نصب و اجرای کرتین وال

نصب این سیستم توسط نصاب کرتین وال، مدت ها پیش از رسیدن لعاب به محل کار آغاز می شود. آنچه در ادامه می آید روش های مربوط به ساخت سیستم کرتین وال است که توسط مجری کرتین وال انجام می گیرد.
نصب دیواره ی استیک: خطوط کنترل را ایجاد کنید. از پیمانکار بپرسید که دقیقا دیواره ی استیک باید به کجا برود.
طراحی: در طراحی با استفاده از خطوط افست، محل قرارگیری دقیق دیوار تعیین می شود.
صفحات لنگر: یکی از مهمترین قسمت های ساخت نمای کرتین وال ساختمان، قرارگیری و نوع لنگرهای بکار رفته است.
بررسی مواد: مواد را بررسی کنید، مواد باید طی فرایند ساخت به سایت برسند.
احداث عناصر عمودی: عناصر عمودی معمولا اولین موردی هستند که باید نصب شوند. آنها باید به صورت صاف و دقیق قرار بگیرند.
احداث عناصر افقی: عناصر افقی را نصب کنید. بعد از اینکه همه ی عناصر عمودی نصب شده و ایمن شدند، عناصر افقی را نصب کنید. از دستورالعمل های نصب ارائه شده توسط سازنده استفاده کنید.
گوشه ها: در جایی که به گوشه ی یک دیوار با یک مربع می رسید، معمولا واحدهای فلش و آب بندی که توسط سازنده از قبل بسته بندی شده تامین می شود و باید مورد استفاده قرار گیرد. کرتین وال را می توان با استفاده از تکنیک های مختلف لعاب داد، این دیوار می تواند برای لعاب خارجی یا داخلی طراحی شود.
اصلاح پس از اتمام سیستم: درپوش های لعاب خارجی و درزگیرهای نهایی باید نصب شوند. دیوارهای غیر مجاز در دیواره یکنواخت و واحدهای از پیش مونتاژ شده به ترتیب در محل مناسب قرار می گیرند و به منظور دستیابی به اتصال ساختاری، به یکدیگر محکم بسته می شوند.

 

دیتیل های کرتین وال
در ادامه می توانید دتایل کرتین وال dwg را مشاهده کنید:

 

مزایا و معایب نمای کرتین وال
مزایای کرتین وال
• ورود نور طبیعی به فضای ساختمان: مانند قرار دادن یک پرده در داخل خانه برای پوشاندن پنجره است. کرتین وال مانع از ورود مقداری از گرما و نور به داخل فضا می شود. این موضوع منجر به راندمان حرارتی (پس انداز در تهویه هوا) و کاهش تابش نور می شود. می توان از این موضوع برای محدود کردن نور یا نفوذ بیشتر نور به داخل ساختمان (با توجه به جنس شیشه) استفاده کرد.
• مانعی در برابر نفوذ رطوبت: این سیستم موجب کاهش نفوذ آب و رطوبت به داخل ساختمان خواهد شد.
• زیبایی منحصر بفرد: کرتین وال نمای منحصر به فرد و زیبایی بیشتری را به نمای ساختمان می بخشد.

معایب کرتین وال
• هزینه های اضافی مربوط به ساخت و نگهداری: به عنوان مثال، کرتین وال برای تکمیل به شیشه و فولاد اضافی احتیاج دارد. این مواد در برابر عناصر آب و هوا (زنگ زدگی، رسوبات معدنی، لکه ها) آسیب پذیر می شوند. در نتیجه، برای حفظ ارزش زیبایی شناختی خود نیاز به نگهداری منظم دارند.
• افزایش هزینه ساخت و ساز: ممکن است هزینه ساخت و ساز به دلیل اضافه شدن نمای کرتین وال افزایش قابل توجهی پیدا کند. همچنین به دلیل نیازهای اضافه ممکن است هزینه ها بیشتر شود (به عنوان مثال کاهش انتقال حرارت).
• تاخیر در اجرای پروژه: اجرای این سیستم می تواند یکی از دلایل اصلی تاخیر پروژه باشد. نصب این سازه ها ممکن است با شرایط نامساعد آب و هوایی به تاخیر بیفتد. این به نوبه خود می تواند منجر به هزینه های اضافی در نیروی کار و نیروی انسانی شود.
برای به حداکثر رساندن عمر سرویس، کرتین وال و درزگیرهای محیطی نیاز به تعمیر و نگهداری دارند. درزگیرهای پیرامونی که به درستی طراحی و نصب شده اند، دارای عمر معمولی 10 تا 15 سال هستند. حذف و تعویض درزگیرهای محیطی به آماده سازی دقیق سطح و جزئیات مناسب نیاز دارد.