آشنایی با نمای کامپوزیت

 

نمای کامپوزیت ساختمان ، اجرای نما کامپوزیت ، کامپوزیت ساختمان
آنچه که امروز زیبایی شهر ما را می سازد نمای ساختمان ها می باشد. درواقع می توان گفت زیبایی و استحکام نمای ساختمان زیبایی و شکوه شهر میشود. نمای ساختمان ها از مواد مختلف و گوناگون تشکیل شده است: نما کامپوزیت، نما چوب، سنگ، سرامیک، شیشه و نماهای دیگری که امروزه در سطح شهر به وفور دیده می‌شود و می‌توان آنها را مشاهده کرد و از آنها استفاده کرد. با گذشت زمان مواد و وسایلی که برای طراحی و زیباسازی سطح شهر در نمای ساختمان ها استفاده می شود متفاوت و متغیر شده و به کیفیت آنها، سبکی مواد موجود در متریال نما، استحکام ودوام و همچنین شکل پذیری و زیبایی و درخشندگی طرح نیز بسیار زیاد دقت می‌شود. در گذشته که نماها به صورت سنتی و ساده بود و بیشتر از چوب و سنگ در ساختمان استفاده می شود اما امروز نمای جدیدی به ساخت و زیباسازی نمای ساختمان ها در سطح شهر اضافه شده است که به آن نما کامپوزیت می گویند که افراد بسیار زیادی مشتاق هستند به دلایل متعدد و گوناگونی از آن استفاده کنند و بیشتر با ویژگی ها و سبک اجرای آن آشنا شوند. اما کامپوزیت ساختمان چیست؟


نمای کامپوزیت چیست؟
استفاده از نما کامپوزیت امروزه بسیار دیده میشود و میتوان در ساختمان های بسیار زیادی آن را مشاهده کرد و سطح کیغیتی آن با سایر نماها را مقایسه نمود. اولین کشوری که اقدام به استفاده از نمای کامپوزیت ساختمان نمود آلمان بود ورق های آلومینیومی کامپوزیت ابتدا در آلمان ساخته شد و از آن استفاده گردید. به دلیل اینکه دو طرف نمای کامپوزیت ورق های آلومینیوم در وسط آن لایه ای از پلی اتیلن استفاده شده است استحکام آن بسیار زیاد است و همچنین شکل پذیری خوبی دارد و محیط‌هایی که مرطوب هستند نیز بسیار مناسب می باشد در واقع برای هر آب و هوایی بسیار مناسب است زیرا نور خورشید را نیز بازتابمیکند و در برابر نفوذ گرما مقاومت بالایی دارد همچنین خوردگی و زنگ زدگی در سطح آن مشاهده نمی شود. مورد دیگری که استفاده از نما کامپوزیت را به صرفه و بسیار عالی می نماید رنگ های متفاوتی است که از این طرح در دسترس می باشد شما می توانید هر طیف رنگی زیبایی که دوست می دارید را در نمای کامپوزیت پیدا کنید و از آن در طراحی و شکل دادن به نمای خود استفاده بسیار جالبی بکنید. ورق های آلومینیوم کامپوزیت که مورد استفاده قرار می‌گیرند طیف وسیع و گوناگونی دارند و در طرح های متفاوت و گوناگونی مورد استفاده قرار میگیرند طرح ها و نمونه هایی از جملع نمای آلومینیوم کامپوزیت ضد حریق، ضد خش، پانل نانو، پانل ضد باکتری نما کمپوزیت طرح سنگ، رنگی و پوشش ضد خش دار که شما به با توجه به سلیقه و همچنین نمای ساختمان خود آن را انتخاب کرده و در زیبا سازی و ساخت نما کامپوزیت خود از آن استفاده نمایید.


ویژگی های یک نمای کامپوزیت
در واقع می‌توان گفت ویژگی های یک نما کامپوزیت موارد متعدد و گونگون خاص خود را می‌طلبد و ما می‌توانیم مزایای بسیار زیادی با به کار بردن یک نمای کامپوزیت برای ساختمان خود ایجاد کنیم. اولین ویژگی که میتوان برای آن نام برد تنوع رنگ بسیار بالایی است که نما کامپوزیت دارد و شما می توانید هر رنگ دلخواهی که دوست می دارید را در ورق ها آلومینیوم آن تهیه نموده و در نمای ساختمان خود استفاده کنید.
یکی از بهترین ویژگی ها و عالی ترین ویژگی های نمای کامپوزیت سرعت اجرای نمای کامپوزیت می باشد. اجرای نمای کامپوزیت با توجه به سایر نماها سرعت بسیار بیشتری دارد و شما می توانید با سرعت بالا آن را اجرا کرده و استفاده کنید.
مورد دیگری که استفاده از نمای کامپوزیت در ساختمان های امروزی را به صرفه تر و عالی تر کرده است اجرای هر نوع نما می باشد شما می توانید ورق های را سوراخ کاری و برش کاری کرده و با توجه به شکل و طرح نما متریال دیگری به آن اضافه کنید و استفاده کنید و نمایی خاص بیافرینید.
با توجه به اینکه این نما از این لایه پلی اتیلن ساخته شده مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت، گرما و حتی انعکاس نور خورشید دارد در مناطقی که حرارت بسیار بالایی وجود دارد و مناطقی که خورشید به صورت مستقیم تابش می کند استفاده از نما کامپوزیت بسیار به صرفه است زیرا با توجه به سطح آلومینیوم ورق کامپوزیت نور خورشید بازتاب شده و حرارت به قسمت های دیگر نفوذ نمی کند.
مورد دیگری که استفاده از نما کامپوزیت را بسیار به صرفه می کند متناسب بودن با تغییرات آب و هوایی می باشد یعنی اینکه شما می توانید برای هر نوع آب و هوا نمای کامپوزیت ساختمان را مورد استفاده قرار دهید و از آن سود بسیار عالی به دست بیاورید. ورق های کامپوزیت با توجه به اینکه از دو لایه آلومینیوم ساخته شده در برابر حرارت رطوبت و .... مقاوم می باشد.
یکی از بهترین ویژگی ها و عالی ترین ویژگی های یک نمای کامپوزیت ضد حریق بودن آن می باشد با توجه به اینکه دو طرف سطح لایه پلی اتیلن از آلومینیوم پوشیده شده است دچار خوردگی نمی شود و همچنین به راحتی آتش نمیگیرد و برای مناطقی که ممکن است آتش سوزی ایجاد شود و به دنبال امکاناتی می باشند که ضد حریق باشد استفاده از نمای کامپوزیت بهترین گزینه میباشد.

 

معایب نما کامپوزیت
زیباسازی سطح شهر بسیار اهمیت دارد. برای زیبا سازی سطح شهر و آفریدن نمایی خاص برای بنای خود یکی از گزینه‌ها نما کامپوزیت می باشد شما می توانید برای ساختمان خود از نماهای گوناگون استفاده کنید یکی از این نماها نما کامپوزیت است استفاده از کامپوزیت ساختمان ویژگی ها و گزینه های بسیار عالی دارد که می توان استفاده نمود و از آنها سود برد. اما هنمانگونه که ویژگی های خوبی دارد نما کامپوزیت بدی هایی نیز دارد در واقع تنها ویژگی بدی که می‌توان برای آن گفت گران بودن آن می باشد شما نمی‌توانید نما کامپوزیت اجرا کنید که ورق های آلومینیوم آن از قیمت بسیار پایینی برخوردار باشد. در واقع می توان ارزان بودن ورق آلومینیومی نما کامپوزیت را دلیلی بر عدم کیفیت آن دانست.
مورد دیگری که می توان از ایراد های یک نما کامپوزیت دانست اجرایی شدن آن توسط یک گروه باتجربه می باشد شما نمی توانید نما کامپوزیت اجرا کنید که توسط یک تیم عمومی و بدون تجربه احزای نمای کامپوزیت باشد بلکه باید یک تیم تخصصی با متریال خاص و همچنین و آموزش دیده به اجرای نمای کامپوزیت شما بپردازد.